STUDENTI I OSOBE SA DAUNOVIM SINDROMOM UČE JEDNI OD DRUGIH

Direktor Daun sindrom centra iz Banjaluke Zoran Jelić i dekan Medicinskog fakulteta u Foči Dejan Bokonjić potpisali su danas sporazum o učešću studenata defektologije ove visokoškolske ustanove u programu socijalne rehabilitacije i radnog osposobljavanja osoba sa Daunovim sindromom u komuni na Jahorini.

 

Prethodno je u amfiteatru Medicinskog fakulteta Daun sindrom centar organizovao predavanje studentima na kojem je prikazan i kraći film o vrstama terapija koje ovaj centar primjenjuje u svom radu, kao i načinu na koji pristupa radnom osposobaljavanju osoba sa Daunovim sindromom.

Direktor Daun sindrom centra Zoran Jelić rekao je da je potpisivanje sporazuma sa Medicinskim fakultetom u Foči za njih istorijski događaj i da od danas ništa više neće biti isto za osobe sa ovim sindromom.

On je pojasnio da će studenti iz Foče učestvovati u radu Daun sindrom komune koju je ovaj centar, u saradnji sa Olimpijskim centrom “Jahorina”, organizovao na olimpijskoj planini, gdje će se njihovi članovi obučavati za radna zanimanja konobara, sobarice, higijeničara i radnika u vešeraju.

“Juče su studenti defektologije iz Foče bili na Jahorini, gdje su se družili sa osobama sa Daunovim sindromom, zajedno sa njima zasadili 30 stabala i imali priliku da uživo vide kako izgleda program socijalne rehabilitacije. Za sve ovo što smo postigli zahvalni smo Vladi Republike Srpske, koja nas podržava od prvog dana”, istakao je Jelić.

On je dodao da učešće studenata u njihovom programu pruža priliku da se izmijeni svijest svih ljudi o osobama sa Daunovim sindromom, te da su danas studentima uručili protokol kako se saopštava dijagnoza osobama sa ovim sindromom.

“Ovim sporazumom biće uključen defektolog prilikom saopštavanja dijagnoza, što je mnogo bitno prvi put kada vam neko kaže šta je to Daunov sindrom”, naveo je Jelić.

Dekan Medicinskog fakulteta Dejan Bokonjić istakao je da je ovo za njih specifičan događaj jer su imali priliku da se uvjere kako grupa entuzijasta svojim radom ruši dogmu da se sa ovakvom djecom ne može mnogo postići, te da je potpisivanje sporazuma za njih od velike važnosti.

“Prvo što mi dobijamo novu nastavnu bazu i, kada god budu na Jahorini, naši studenti, asistenti i nastavnici sa odsjeka specijalne edukacije i rehabilitacije će učestvovati u radu sa djecom. Druga stvar što nam njihov rad pokazuje da se entuzijazmom može mnogo postići i mi smo spremni da im maksimalno pomognemo u njihovom radu, a istovremeno da učimo od njih mnoge stvari”, naveo je Bokonjić.

On je poručio da osnovni cilj Medicinskog fakulteta nije samo da stvori dobrog ljekara, stomatologa i defektologa, već prije svega dobrog čovjeka u čemu će im mnogo pomoći saradnja sa Daun sindrom centrom.

Članovi ovog centra presrećni su zbog druženja u Foči i buduće saradnje sa studentima defektologije.

“Ovo je odlično, mnogo mi se sviđa. Kod mene je osmijeh uvijek na licu, ja sam veoma ponosna i srećna djevojka”, kaže dvadesetšestogodišnja Nikolina Savić iz Prijedora.

Druženje u Foči završeno je fudbalskom utakmicom u kojoj su učestvovali članovi Daun sindrom centra i studenti uz poruku “Fudbalom protiv stigme”.

 

Izvor: SRNA