На Медицинском факултету у Фочи 11.11.2024. године одржан је округли сто на тему ,,Професионално удруживање за развој сестринства“.
Удружење дипломираних медицинара здравствене његе Републике и Савез медицинских сестара и техничара Републике Српске потписали су данас у Фочи споразум о сарадњи, а с циљем јачања и развоја сестринства и заједничке борбе за законска рјешења којима би се регулисао статус дипломираних медицинских сестара и унаприједио положај сестринске професије.
Главни медицинар Центра за ментално здравље при Дому здравља Фоча Раде Ђевић је рекао да повезивањем удружења настоје брже да допру до надлежног министарства, да би се дефинисао статус медицинара у здравственом систему и систему запошљавања, по нивоима образовања. Главна медицинска сестра у Универзитетској болници Фоча Маријана Елез је мишљења да њихова установа тежи сталном усавршавању кадра, те да је менаџмент препознао важност високог образовања, па се на руководећим мјестима налазе дипломиране медицинске сестре, али оно што се мора радити и заједничким снагама тежити је да се тај њихов статус стави на мјесто гдје оне припадају, кроз коефицијнет који није законски до краја регулисан.
Предсједник Удружења дипломираних медицинара здравствене његе Републике Српске проф. др Јелена Павловић истиче да се континуирано ради на едукацији и усаврашавању медицинских сестара и техничара, али да је потребан јасан правни оквир, односно законска регулатива која ће да разграничи компетенције медицинске сестре са средњошколским и медицинске сестре са високим образовањем. Потребан је или посебан закон о сестринству или да се у оквиру постојећег закона дода неки правни акт, подзакон, који ће да регулише, односно јасно да позиционира сестринску професију у систему здравствене заштите. Такође је мишљења да је здравствени систем у Српској суочен са одливом кадра и примањем преквалификованих медицинских сестара, што се одражава на фонд пружених услуга пацијентима.
Предсједник Савеза медицинских сестара и техничара Републике Српске Татјана Перић нада се да ће умрежавање удружења ову професију подићи на већи ниво. Перићева сматра да је у Републици Српској потребно формирати регулаторно тијело за сестринску професију. Организовањем регулаторног тијела свакако ће се подићи квалитет здравствене услуге које пружају медицинске сестре.
Округлом столу „Прoфесионално удруживање за развој сестринства“ на Медицинском факултету у Фочи присуствовао је и декан ове висoкошколске установе Дејан Бокоњић. Он је најавио да ће од наредне школске године на овом факултету заживјети и одсјек здравствене његе на енглеском језику за стране студенте. Позитивног је мишљења за професионално удруживање и континуирано пружа подршку Катедри за здравствену његу као и Удружењу дипломираних медицинара Републике Српске у свим активностима које се реализују на професионалан начин.
Дискусија је била конструктивна, и конципиран је акциони план за рад у будућем времену.