Simpozijum dječijih neurologa okupio je u Foči stručnjake iz Srbije i Republike Srpske koji su razmijenili iskustva i saznanja iz ove oblasti medicine. Na skupu je predstavljeno i šest stručnih tema o najnovijim dijagnostičkim i terapijskim metodama, te smjernicama za unapređenje kvaliteta liječenja pacijenata.
Eminentni stručnjaci saglasni su – saznanja o dijagnostici do kojih se došlo posljednjih godina umnogome su uticala na poboljšanje uspješnosti u liječenju i najtežih oblika neuroloških oboljenja. Zbog toga su, kažu, ovakvi susreti od izuzetne važnosti.
Predavanje o prepoznavanju tuberozne skleroze, nasljedne bolesti koja uzrokuje tumore brojnih organa, održala je Jasna Jančić, profesor na Klinici za neurologiju i psihijatriju za djecu i omladinu beogradskog Medicinskog fakulteta.
-Ukoliko ovo oboljenje rano prepoznamo, što može biti na samom rođenju, a nekada i prije, imamo mnogo bolje mogućnosti za uspješno liječenje. Upravo zbog toga ukazujemo na nove dijagnostičke kriterijume, metode liječenja i lijekove koji su se pojavili. Nažalost, za brojne neurološke bolesti nemamo lijek, ali postoje terapije kojima možemo da ublažimo kliničku sliku, da smanjimo epileptičke napade i rast specifičnog tumora i na taj način olakšamo život pacijenata. Koliko ćemo u tome u budućnosti uspijevati zavisi od toga koliko rano prepoznamo oboljenje i zbog toga je današnji skup bitan-rekla je Jančićeva, koja je i predsjednik Udruženja za dječiju neurologiju Srbije.
Među neurološkim oboljenima koja je zbog povezanosti simptoma sa drugim bolestima teško prepoznati je i pandas.
-Uglavnom obolijevaju djeca uzrasta od pete do osme godine. Pandas može da se javi i kod djece sa autizmom, ali se u takvim slučajevima teško prepoznaje, zbog sličnih simptoma. Bolest je moguće liječiti i upravo zbog toga je važno da je na vrijeme prepoznamo. Streptokokna infekcija samo je jedan od niza uzroka pandasa, ali streptokok može da dovede i do zapaljenje grla. Ipak, bitni su neuropsihijatrijski simptomi, koji su indirektno povezani sa streptokoknom infekcijom-rekla je Jelena Bera, dječiji neurolog u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“.
Da bi se došlo do uspjeha u liječenju djece, uz pravovremeno postavljanje dijagnoze, neophodan je i multidisciplinaran pristup, kaže specijalista pedijatrije u Univerzitetskoj bolnici Foča Goran Popović.
-Kada je riječ o djeci neurološka slika je takva da najviše pacijenata imamo sa epilepsijom i njihov broj se povećava. Zbog toga se ukazala potreba za formiranjem kadra, ali i ovakvim skupovima-rekao je Popović.
Dekan Medicinskog fakulteta Foča Dejan Bokonjić smatra da dječija neurologija u stručnoj praksi zaslužuje veću pažnju, zbog čega će se, kako kaže, truditi da Simpozijum od naredne godine preraste u Kongres dječijih neurologa.
-Dogovorili smo se da profesori iz Udruženja za dječiju neurologiju Srbije ubuduće dolaze u Foču, da drže predavanja našim studentima i da se povežemo kroz naučno-istraživačke projekte. Razmijenili smo iskustva i našli dosta toga što bi mogli zajedno da radimo-istakao je Bokonjić.
Simpozijum pod nazivom „Novine u dječijoj neurologiji“ organizovali su Udruženje za dječiju neurologiju Srbije i Medicinski fakultet Foča.