Razmjena naučno-stručne misli na kongresu stomatologa u Foči

Sedmi kongres stomatologa okupio je u Foči oko 500 učesnika iz Srbije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Posljednjih godina organizuju se radionice na kojima se demonstrira rad na modelima. Novina je prenos operacije uživo koju su mogli posmatrati svi zainteresovani učesnici.

Osim osnovnih stomatoloških oblasti, kao što su zdravlje zuba, estetika, problemi u redovnim procedurama, na kongresu se govorilo i o uticaju stresa i savremenog načina života na zdravlje zuba,.

Bruksizam, ili škripanje zubima noću je pojava koja se dešava usljed stresnog dana, čija je posljedica oštećenje zuba i to je tema o kojoj je govorio Ivica Pelivan, profesor Stomatološkog fakulteta u Zagrebu.

„Za kliničare u svakodnevnoj praksi to predstavlja poseban izazov i problem. S tim pacijentima treba znati kako postupati. Prema novijim istraživanjima u pozadini je najčešće stres iako mogu biti i neke druge bolesti. Liječi se tako što se pokušava riješiti osnovni uzrok. Potom se pažljivim odabirom materijala od kojih radimo protetiku i tim pacijentima nadoknadimo izgubljena tvrda zubna tkiva koja su abradirana i potrošena te im se vrati i estetika i finkcija“, rekaoje Pelivan.

Predsjednik Komore doktora stomatologije RS Saša Dabić kaže da su kongresi jako bitni jer donose nova znanja koja pomažu doktorima u obavljanju stomatološke djelatnosti.

„Ovo je skup koji je izašao iz regionalnih okvira i postao široko poznat. Sam proces edukacije je nešto što nedostaje u Republici Srpskoj. Mislim da ćemo ove godine, kroz izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti u dogovoru sa ministarstvom vratiti nadležnost komora u organizaciji naučno-stručnih skupova. Sve komore u regionu osim naše imaju to pravo“, rekao je Dabić.

Svake godine na kongresu u Foči prisustvuju i profesori Stomatološkog fakulteta iz Skoplja. Profesor Sonja Apostolska vidi napredak fočanskog fakulteta.

„Ovo je bitan kongres i jako mi je drago što vidim da se razvija i napreduje. Pored razmjene iskustava i znanja, usmjeravamo se ka narednim naučnim istraživanjima. Saradnja fakulteta iz Republike Srpske i Sjeverne makedonije biće i dalje nastavljena“, zaključila je Apostolska.

Pomoćnik dekana Medicinskog fakulteta za stomatologiju u Foči, Nikola Stojanović naglašava važnost unapređenja kongresa i uvođenje inovativnih i savremenih načina prenošenja znanja.

„Ove godine smo napravili iskorak jer smo omogućili direktan prenos operacije posredstvom specijalnih kamera koje mogu detaljno snimiti usnu duplju. Učesnici su mogli vidjeti kako to izgleda u realnim uslovima kada se vidi i krv i jezik, što je mnogo efikasnije nego rad na modelima. Jedan od kurseva je bio na pacijentu kada su polaznici mogli da gledaju primjenu „filera“ za bore i podočnjake. Te prakse podižu nivo ovog skupa i raduje nas što je interesovanje za te kurseve i radionice svake godine veće“, rekao je Stojanović.

Jedna od novina je i rad u manjim grupama kroz kurseve koji su jako dobro posjećeni, ocjenjuje dekan Medicinskog fakulteta u Foči, Dejan Bokonjić.

„Razgovarajući sa učesnicima, predsjednicima komora, dekanima, uvidjeli smo da su jako zadovoljni ovim skupom. Nama na Medicinskom fakultetu u Foči je to na ponos, na program Stomatologije, počevši od pružanja usluga, proširenja tih usluga građanstvu, preko kvalitetne nastave do istraživanja koje raste. Ovakvi skupovi su prilika za ugovaranje projekata što ćemo i ovaj put iskoristiti“, zadovoljan je Bokonjić.

Učesnici saglasni – kongres napreduje, prerasta u jedan od vodećih u regionu i njegovi su rezultati rada od velikog značaja za stomatološku djelatnost i nauku.