NOVINE U DEČJOJ NEUROLOGIJI 2

U Republici Srpskoj sve je veći broj djece sa epilepsijom i drugim neuorološkim bolestima, a da se ne zna tačan razlog tolikog rasta, pa su stručni skupovi dječijih neurologa od ogromnog značaja za razvoj ove grane medicine, istaknuto je na Drugom međunarodnom simpozijumu neurologa “Novine u dečjoj neurologiji” na Medicinskom fakultetu Foča.

Jednodnevni simpozijum organizovalo je Udruženje za dečiju neurologiju Srbije u saradnji sa Medicinskom fakultetom.

Veliki broj mladih ljekara ima priliku da čuje najnovija dostignuća u oblasti dječije neurologije, koja kroz  dvadesetak tematskih radova izlažu vodeći neurolozi Srbije i Republike Srpske, uz onlajn učešće i specijalnog gosta Tatjane Miščenko iz Rusije.

Predsjednik Udruženja za dječiju neurologiju Srbije Jasna Jančić rekla je da ovaj simpozijum, koji se drugu godinu zaredom održava u Foči, povezuje različite discipline- neurologiju, dječiju neurologiju, pedijatriju, ginekologiju, i otvora nove perspektive koje će omogućiti bolje liječenje pacijenata.

Ona je navela da se, između ostalog, na simozijumu govori o epilepsiji i multipla sklerozi kod djece, te o rijetkim bolestima za koje do skoro nije bilo lijeka, a danas su lječive bolesti, poput spinalne mišićne atrofije, neurofibromatoze i drugih bolesti.

Jančić je rekla da se, prema zvaničnim podacima, 2021. godine u odnosu na 2013. godinu, u svijetu bilježi povećanje od 30 odsto oboljele djece i adolescenata od multipla skleroze.

“Da li je povećanje broja oboljele djece posljedica boljih dijagnostičkih kriterijuma koje smo ustanovili, ili je to posljedica naše veće svjesnosti i boljeg prepoznavanja ovog entiteta ostaje pitanje, ali je poražavajuća činjenica da više od 30.000 dece u ovom trenutku na svijetu boluje od multipla skleroze”, rekla je Jančićeva.

Ona je dodala da je, napretkom medicine, u slučajevima multipla skleroze i epilepsije danas dosta bolje prepoznavanje bolesti, a da je upravo to najvažnije- jer se ranim postizanjem dijagnoze i ranim postavljanjem terapije poboljšava kvalitet života djeteta.

Dekan Medicinskog fakulteta Dejan Bokonjić kaže da, nažalost, broj djece oboljele od neuroloških bolesti iz godine u godinu raste, pa ovakvi skupovi imaju ogroman značaj, posebno zbog toga što povezuju bazičnu nauku i kliničku medicinu.

“Kao zaključak ovog skupa, izaći će jedan broj projekata koje ćemo finansirati mi kao Medicinski fakultet, a koje ćemo zajednički definisati. Nadam se da ćemo na sljedećem skupu prezentovati rezultate koje ćemo dobiti našim istraživanjima”, kaže Bokonjić.

On je konstatovao da je u Republici Srpskoj sve veći broj djece sa epilepsijom, a da se ne zna tačan razlog tolikog rasta tog oboljenja.

“Kada sam ja bio mlađi ljekar, znali smo svu djecu napamet kako se zovu koja imaju epilepsiju, a danas imamo 500-600 djece koja se vode kroz naše kartone sa različitim vrstama epilepsije. Imamo porast i svih ostalih, pogotovo autoimunih i neuromišićnih bolesti, multipla skleroze i drugih bolesti i zato je ovo sve aktuelnija tema”, upozorava Bokonjić.

Dječija neurologija je još u razvoju i svuda je nedostatak dječijih neurologa, napominje Bokonjić. Upravo ovaj simpozijum utiče na razvoj ovog deficitarnog kadra, pa su tako dva mlada ljekara iz Foče, ističe dekan Medicinskog fakulteta, usmjerena ka ovoj grani medicine, od kojih se očekuje da budu zamajac razvoja dječije neurologije u ovom dijelu Srpske.

“Definitivno, mislim da će ovakav skup i ovakvo potenciranje ove problematike dovesti do većeg broja specijalizacija, odnosno usmjeravanja i pedijatara, ali i direktno ljudi koji će završavati kao specijalizaciju dječiju neurologiju”, rekao je Bokonjić.

Među predavačima na simpozijumu je i Sergej Tomić iz Instituta za primjenu nuklearne energije Univerziteta u Beogradu.

On je predstavio rezulatate imunološkog istraživanja uloge i terapijskog potencijala ćelija mijeloidnog porijekla u liječenju multipla skleroze.

“Specifična aktivacija ovakvih ćelija može da spriječi nastanak i razvoj bolesti, tako da nas veoma interesuje na koji način ovakve ćelije i možda specifični načini njihove aktivacije pomoću nanomedicine bi eventualno mogli u budućnosti da se primjene u liječenju pacijenata sa multipla sklerozom”, rekao je Tomić.

Na simpozijumu je izraženo uvjerenje da će se saradnja naučnika sa ljekarima produbiti, jer je, kako je istaknuto, veza između pretkliničkih i kliničkih ispitivanja neophodna da bi bilo kakva terapija našla primjenu.

Izvor Radio Foča