Весна Кариклић, Al-Andalus болница, Загазиг, Египат

Остварење дјечијих снова

Крајем 2023. године када сам добила прилику да путујем на студентску размјену преко SaMSIC-a i IFMSA организације нисам ни слутила да ће се моји снови из дјетињства остварити. Путовање моје колегинице Соње Поповић и мене је почело у јулу. Иако до тада нисам чула за „мали“ град Загазиг, он ме је својим духом већ на прву одушевио. Људи су зрачили топлином, сви су нас тако дивно дочекали од домаћина преко људи у ресторанима па до наших професора.

Првобитно ми је додијељено одјељење хирургије – неурохирургија, али то ме није спријечило да моје интересовање проширим и на друге области медицине. Посјетила сам кардиолошки центар Delta Heart Center, Загазиг, као и уролошку болницу такође у Загазигу. Присуствовала сам и асистирала на операцијама реконструктивне хирургије носа др Мохамеда Салаха који је специјалиста оториноралингологије.

Поред дана у болници имали смо прилику да путујемо широм Египта. Посјетили смо обалу Црвеног мора гдје смо упознали наше колеге из цијеле Европе који су ове године били на студентској размјени у Египту. Путовали смо дуж Нила те посјетили храмове који су издржали зуб времена. Упознали смо се са древним начином прављења папируса као и обради посуђа. Осјећај када први пут видите пирамиде је неописив као и све артефактке из Старог Египта. Моје путовање је обојено смијехом, учењем и стицањем нових пријатељстава, али и плановима за будући повратак у ову дивну земљу.


Немања Митровић, University of Akita, Japan

У земљи излазећег сунца

Јапан је фасцинантна земља која спаја древне традиције и најсавременију технологију. Јапански минимализам, љубазност, јапанска кухиња и трешње, гејше и самураји… Само су неке од специфичности по којима је ова чудесна земља препознатљива, а иновације у технологији је чине једном од најинтригантнијих мјеста на свијету.

 Посебна част ми је припала да, заједно са професором др Ненадом Лаловићем, будем амбасадор Медицинског факултета Фоча на престижном Универзитету Акита у Јапану, који има репутацију водеће образовне и истраживачке установе у региону Тохоку. Специјална едукација је била из области абдоминалне хирургије, гдје смо имали прилику да гледамо и учествујемо у најкомликованијим операцијама, као што су трансплантације бубрега, панкреатектомије и многе друге. Такође, вјежбали смо роботску хирургију која се фокусира на примјену напредних технологија у хируршким процедурама, односно подразумијева кориштење робота као асистента током хируршких процедура.

Током ових незаборавних мјесец дана, стекли смо невјероватно искуство и остварили пријатељства која надилазе границе и културне разлике. Упознали смо јапанску традицију гдје је темељно начело живота: мање је више!

Слободно вријеме смо искористили за обиласке и посјете музејима и осталим туристичким атракцијама, и наравно, обилазак јапанске метрополе. Токио и Акита представљају два лица Јапана – Токио је ужурбани, модерни мегаполис препун свјетла и иновација, док је Акита мирна оаза природе и традиције, окружена планинама и пољима. Док Токио нуди блиставу енергију великог града, Акита пружа спокој и повезаност са природом, што заједно чини Јапан мјестом бесконачних контраста и љепоте.


Марија Бјелетић, Namik Kemal University, Turkey

Јул 2024. године сам провела на размјени у Турској, на Универзитетској клиници Namik Kemal, на одељењу кардио-васкуларне хирургије. Мјесец дана је прошао врло динамично, корисно и радно. Радне сате нисам проводила ни у амбуланти, ни на одељењу, већ искључиво у операционом блоку. Имала сам прилику да асистирам при операцијама, упијала „ритам“ болнице, људе, организованост.
Иако сам радила са свим љекарима и сестрама који су били присутни, који су ме предивно прихватили, и заиста се потрудили да ми покажу што је више могуће. Мој супервизор, др Окан се највише истицао и доказао као, првенствено велик и једноставан човјек, пун стрпљења, разумијевања, чак и храбрости да ми допусти све оно што сам пробала да радим. Узимајући у обзир бројност ове популације, пацијената није мањкало, сваки дан је рађен један бајпас и три до пет “мањих интервенција”, port opening, варикозне вене, фистула за дијализу, отклањање плака са каротида, емболиктомија, итд. Свака операција је била и више него занимљива.
Међуљудски односи су играли кључну улогу у свакодневном функционисању болнице. Осјећај заједништва био је присутан на сваком кораку, од јутарњих састанака до заједничких пауза за кафу. Сматрам да је томе свему допринијела сличност између наших народа обичаја и култура. Ова повезаност није само олакшала рад, већ је и стварала атмосферу повјерења и пријатељства. Упознала сам многе младе људе, још увијек студенте или специјализанте пуне ентузијазма, жеље, елоквентности и талента који се несебично дају у свом послу. Истински су страствени, посвећени, а ријеч умор као да не постоји.

Социјалних активности није било превише јер сам била једини интернационални студент, а већина људи не говори енглески. То ме навело да учим турски језик како бих се могла боље споразумјети с локалним становништвом. Ипак, уживала сам у предивним тренутницима на мору, плажама и излетима до Истанбула, мјеста спајања традиционалног и модерног, Истока и Запада.

За ово мјесто је специфична риба и сир, обзиром да је Текирдаг важна лука у Турској. Балканска и турска кухиња јако су сличне због заједничке историје и културних утицаја, тако да јела попут бурека, сармица, пуњених паприка, ћевапа (кофте), баклаве имају своје верзије и у турској кухињи. Неизоставно је пробати кебаб, манти, донер и пиде. Наравно свака кухиња носи свој јединствени печат који одражава културу и традицију народа.

По повратку у БиХ било је потребно неколико дана да се сви моји осјећаји уклопе у јединствену цјелину. Знам да је ово била школа на пуно начина, а научила сам да најважније о нама лежи у нашем односу према другима, у нашем раду и образовању.

2019. године, пријавила сам се за размјену, али сам била одбијена. Иако је то у том тренутку дјеловало као велики неуспјех, схватила сам да све долази у своје вријеме. Свака препрека може нас научити стрпљењу и вјери у властити пут. Одбијеница није значила крај мојих снова, већ само одлагање онога што је за мене суђено. Због тога, будите стрпљиви, упорни, немојте се демотивисати, вриједно радите и вјерујте у себе, јер све је то дио нашег јединственог путовања.


Катарина Јефтовић, Fakultní Nemocnice Královské Vinohrady, Праг, Чешка република

Ахој!

Ове године указала се једна сјајна прилика за мене, коју ни у ком случају нисам могла да пропустим-провести цијелих мјесец дана у иностранству. И то не само туристички, већ као студент који обавља клиничку праксу. Све захваљујући SaMSIC i IFMSA организацијама.

Август сам провела у Прагу, а клинички стаж на одјељењу неурохирургије. У операционој сали сам се сусрела са бројним клиничким случајевима, на дневном нивоу сам опсервирала у просјеку четири операције, што је умногоме обогатило моје знање. Одјељење је опремљено најсавременијом апаратуром, особље и љекари су веома стручни па је и наша пракса била на високом нивоу.

Али то није све, размјена нуди много више… свакодневна дружења са студентима из цијелог свијета, размјена знања о свим могућим темама, обилазак знаменитости, фамозних чешких пивница, заједнички једнодневни излети, пикник, спортске активности, крстарење Влтавом и још много више… питам се како је могуће да је толико активности и лијепих тренутака стало у тридесет дана.

Најискренија препорука свима је да искористе прилику и оду на размјену, јер енергија која влада међу студентима који су на размјени у иностранству, расположење, узбуђење, љубазност и сложност је нешто заиста невјероватно и непроцјењиво.


Никола Кошарац, St.Marina’s Hospital Varna, Varna Bulgaria

Тема размјене студената медицине представља значајну прилику за усавршавање и стицање међународног искуства, а моје искуство, стечено захваљујући организацији SaMSIC, показује да ове иницијативе могу обогатити образовање.

Бугарска, посебно град Варна, нуди изванредно окружење за студије и професионални развој, с богатом историјом, прелијепим плажама и динамичном културом која доприноси квалитетном животу и раду.

Варна, бисер обале Црног мора, очарава својом природном љепотом и богатом културном баштином. Њене златне плаже  позивају на опуштање, док знаменитости попут Римских терми и Катедрале пружају увид у историју овог града. Варна је жива метропола која нуди бројне фестивале, културне догађаје и ноћни живот, стварајући савршен амбијент за истраживање.

Праксу сам обављао у болници „St. Marina“ на одјељењу инвазивне кардиологије гдје сам имао прилику да учествујем у раду са врхунским тимом током извођења сложених процедура као што су коронарних ангиографија и перкутане коронарне интервенције. Посебан фокус био је и на раду са ЕКГ-ом, гдје сам стекао увид у његову кључну улогу у дијагностици и праћењу срчаних обољења прије, током и након интервенције.

Сама размјена пружила ми је бројне могућности и прилике да упознам Бугарску као и бројне градове чије су нас љепоте оставиле без текста. Један од тих градова био је по мом мишљењу скривени бисер Бугарске, стари град Nessebar, чију је љепоту али и историју  препознао и UNESCO те га додао на списак Свјетске баштине 1983. године.

У искуству ове незаборавне размјене посебан траг оставили су бројни пријатељи које сам упозано. Наша свакодневна дружења приближила су ми културу, традицију као и обичаје, не само Бугарске, већ и других бројних земаља из којих су долазили. Чари ове професионалне размјене нису само у пракси или граду већ и у људима који јој дају посебан значај и осјећај. 


Лана Пејић, North Estonia Medical Center, Tallinn, Estonia

Љето на Балтику

Захваљујући  SaMSIC-u i IFMSA организацији, август сам провела у Талину, шармантној естонској пријестоници која се налази под UNESCO-вом заштитом културне баштине. У Талину је лако заборавити да је ријеч о главном граду једног врло модерног европског народа јер када закорачите у Стари град као да се враћате у вријеме средњег вијека, вријеме витезова и принцеза заточених у кулама око града.

Праксу сам обављала у болници North Estonia Medical Center, на одјељењу гинекологије и акушерства, гдје сам имала привилегију да учим од врхунских стручњака. Свакодневно сам ишла у операциону салу, гдје сам видјела много различитих случајева. Више пута сам имала прилику да асистирам на операцијама, што ми је користило да побољшам моје клиничке вјештине и стекнем ново, невјероватно, искуство.

Током размјене смо имали богат социјални програм и прилику да се упознамо са културом земље домаћина. Поред бројних музеја које смо обишли, имали смо прилику и да, преко Балтичког мора, посјетимо сусједне земље, Финску и Шведску, и да, бар накратко, осјетимо атмосферу Скандинавије. Најзанимљивији тренутак се десио у току повратка из Штокхолма, када смо на врху крузера могли да уживамо у спектакуларном погледу на поларну свјетлост изнад Балтичког мора.

Током ових незаборавних мјесец дана упознала сам се са новим културама, обичајима и начином живота, упознала сам много дивних људи и стекла пријатељства за цијели живот. Одушевљена сам боравком у Естонији и заиста бих свима препоручила да осјете чари размјене.


Соња Поповић, Sharqia, Egipat (Faculty of Medicine, Zagazig University)

Мјесец јул у 2024. години проведен у Загазигу у Египту, вјечно ћу памтити и жељети да поновим. Људи који су јако гостопримљиви, египатска историја која је јединствена и богата, многи градови и мјеста међу којима је тешко изабрати које прије посјетити – само су неки од разлога зашто бих свима препоручила да оду баш тамо!

У Загазигу сам имала прилику да учим од многих стручњака у њиховим областима и видим како функционишу различите гране медицине (хирургија, ОРЛ, психијатрија, кардиологија) у Египту. Сви су увијек били спремни да несебично пренесу своје знање, савјете и радна искуства. Студентска размјена вас додатно мотивише на даље учење и доприноси да у будућности будете још бољи љекари, а нова познанства вам отварају многе могућности за даље усавршавање и рад.

Поред тога, имала сам прилику да упознам сасвим другачију културу и обичаје, пробам преукусну храну, возим се тук-туком, посјетим тврђаве Луксора и Асвана уз крстарење Нилом, истражујем библиотеку у Александрији и музеје и пирамиде у Каиру, роним у Дахабу и видим још многе призоре који су као из филмова… Мјесец дана овако лијепо проведених брзо прође и пожелите да сте ту још толико.

Студентска размјена ће вам помоћи да се још више осамосталите, напредујете као личност, стичете нова искуства, пријатеље и успомене, све то док живите у другој држави – а у мом случају и на другом континенту. Понесите роковник да запишете сва нова знања из медицине, крему за сунчање, добро истражите сва предивна мјеста и градове Египта и спремите се за једно од дефинитивно најбољих искустава у вашем животу са вашим новим пријатељима!


Марија Марковић, Ospedale San Martino, Genoa, Italija

Моје име је Марија Марковић, студент сам пете године Медицинског факултета у Фочи.  Ове године сам први пут учествовала у међународној размени студената на програму дерматололгије, који сам искрено и више од свих других који су били у понуди желела.  Програм дерматологије је реализован на клиници у Ђенови, у Италији, на којој је заиста била привилегија боравити и бити део медицинског тима.

На почетку бих желела да искажем захвалност организацији SaMSIC од које је све почело. Захвалност се пре свега односи на отворену могућност учешћа у програму и несебичном ангажману свих чланова организације како би цео процес био што успешније реализован. Професионалан приступ целе организације и залагање свих појединаца су омогућили да програм почне и заврши се без икаквих потешкоћа и непредвиђених околности, што је допринело да све изгледа као спонтан ток у коме су сви детаљи уходани.   

Моја импресија везана за учешће је до те мере јака и садржајна да бих могла о томе да напишем бар једну десетину страница и свакако ћу то учинити неком другом приликом и другим поводом… Сада ћу се потрудити да будем кратка и пружим корисне информације колегама који потенцијално разматрају учешће у програму.

Прве и једине бриге почињу како стићи тамо где се програм реализује, тј. организовати транспорт. Али када се мало боље истражи схватимо да то није уопште комплексно и да постоји велики број опција како стићи, у мом случају у Ђенову. Седнете, истражите опције, резервишете превоз и кренуо је програм. Да, остаје и дилема како ћу се уклопити и снаћи када стигнем. Али када изађете из превозног средства схватите да треба да се опустите, бавите се медицином и уживате у свему што предстоји јер је све већ организовано. Систем боравка је осмишљен, разрађен програм едукације и смештај у дому обезбеђен. Осећате се као неко ко само треба да се бави оним што је суштина програма а за све остало се неко други побринуо.

Контакт особа вас чека на долазном перону, пожели добродошлицу, испрати до дома где сте смештени, асистира све време док не уђете у свој смештај. Да, и не завршава се први контакт тиме већ и објасни све детаље везано за клинику како доћи, шта вас тамо чека и шта се од вас очекује. Наравно све време уз нагласак да за све што вам треба можете да се обратите у сваком тренутку, што је још један гест добродошлице који осећате.

Први дан на клиници и опет нисте сами, чека вас контакт особа и све време је са вама, води вас кроз клинику, објашањава начин функционисања, показује њене целине и упознаје са, сада већ могу рећи колегама, докторима и осталим особљем. Ту су и лекарска испитивања и медицинска тестирања, наравно уз асистенцију контакт особе, кроз које пролазе сви запослени на клиници и то доприноси да се осећате равноправним и сигурним делом заједнице која ће вам бити најближе окружење наредних месец дана.

Друго вече по доласку организована вечера добродошлице и наравно ресторан националне кухиње – Cucina Italiana !!! Али све то у интеркултуралном окружењу јер је екипу студената на програму чинило 5 особа – моја цимерка са Тајланда, два момка из Бразила, један из Мексика и ја из Србије. Колеге из Италије које су са нама на вечери су својом срдачношћу, љубазношћу и непосредношћу учиниле да се већ тада потпуно осећамо као домаћи студенти који ту припадају. Сви смо уживали у дружењу, утисак јак, осећај пријатан…што је без дилеме побудило у свима жељу да да сличне заједничке вечери организујемо кад год смо у могућности.. више и не знам колико пута.

Ми смо били један мали сјајни колектив. По завршетку јутарњих обавеза на клиници време смо проводили сви заједно правећи планове за предстојећи викенд, сабирали утиске текућег дана и пружали подршку једни другима и то не само у стручном смислу јер свако путовање је и време за доживети нове ствари и понети лепе успомене.

Ипак, оно што је најважније на програму је клиникаВаљда сада треба клинику да оценим студенском оценом од 5 до 10. Дајем оцену 11! Све је много више од очекиваног. Дерматолошки блок у Оспедале Сан Мартино један је од водећих у Италији посматрано из перспективе опремљености, квалитета и стручности лекара. Имала сам прилику да кружим кроз чак 6 амбуланти уско специјализованих за одређену групу кожних болести. Видела сам и неколико примера ретких обољења која у својој земљи у претходном периоду нисам имала прилику да сретнем. Асистирала сам приликом интервенција и биопсија и сваку интересантну промену анализирала дерматоскопом и дискутовала са водећим лекарима, мојим стручним менторима на клиници. Није реткост била да сам самоиницијативно остајала прековремено на клиници јер је фреквенција пацијената била велика а сваки појединачни случај занимљив и несвакидашњи.

Оно што не могу да не поменем су викенди. Викенди  су били резервисани за путовања, током којих смо успели да обиђемо чак 8 градова Италије и то сваког викенда по два. Довољно је да поменем Фиренцу, Болоњу. Lago Di Gardu…обишли смо и неке од родних градова наших контакт особа и том приликом имали најбоље водиче из прве руке.

Програм размене бих препоручила свим колегама који имају могућност учешћа, јер треба видети и стручно и образовано и искуствено нешто што није свакодневица стандардног облика студирања. Поред унапређења професионалних вештина, упознаћете колеге са којима ће остати у контакту дуго након што се врата програма затворе. Добићете и инспирацију да се додатно стручно развијате и растете. Зар то није једна од мисија нас медицинских радника! И на крају би било логично да свим будућим корисницима програма пожелим да све буде квалитетно као што је и мени било. Али то нећу учинити, пожелећу да стручни део буде још бољи а да успомене буду још јаче…Усавршите се и уживајте, прилика је права !


Дајан Симић, Hospital PUC-Kampinas

Један од најзанимљивијих и најинспиративнијих корака који можете направити као студент медицине је одлазак на студентску размјену.

Октобар 2024. године сам провео  у Бразилу, у Универзитетској болници PUC-Campinas, Сао Пауло.

Размјену сам обављао на одјељењу грудне хирургије под надзором ментора др Sergio Oliva Banci али сам имао прилику да посматрам и учествујем и у великом броју операција других хируршких грана као што су операције срчаних мана, тумори мозга и кичмене мождине, абдоминалне и ингвиналне киле и разне друге. Различити случајеви са којима сам се срео први пут свакако ћу памтити до краја живота.

Поред одличне праксе, имао сам доста времена да путујем и посјетим и друге градове али најљепши дио овог пута је свакако Рио де Жанеиро. Кип Христа Спаситеља, Глава шећера, плаже Ипанема и Копакабана само су неке од атракција које вас тамо чекају.

Широк садржај који вам нуди највећа држава Јужне Америке и добра пракса су добитна комбинација али се спремите и за бројна искушења и језичку баријеру која вас тамо чека.


Ивана Видовић, “St. Marina” Hospital in Varna

Током једног мјесеца медицинске размјене у Бугарској, конкретно у болници “Света Марина” у Варни, имала сам прилику да се упознам са различитим аспектима медицинске праксе и стекнем значајно искуство. Боравак на стручној пракси био је изузетно користан, како у професионалном, тако и у личном смислу. Кроз свакодневни рад са искусним љекарима и особљем болнице, стекла сам дубље разумијевање специфичних медицинских процедура и протокола, а посебно бих издвојила нова знања из области кардиологије.

Упознала сам се са методама ултразвучне дијагностике, која је од кључне важности у свакодневном раду сваког љекара. Такође имала сам прилику да унаприједим своја клиничка знања и побољшам практичне способности као што су аускултација срчаних тонова и шумова, разумијевање ЕКГ, те сам имала прилику да посматрам и учествујем у процесу перкутане коронарне ангиопластике.

Такође, током ове размјене стекла сам и бројна драгоцјена познанства, како са колегама из Бугарске, тако и са студентима  из других земаља. Ова међународна сарадња омогућила ми је да проширим своје професионалне мреже, као и да се упознам са различитим приступима у медицинској пракси, што ће ми сигурно користити у каријери.

За мене, ово је била прилика да унаприједим, не само своје медицинске вјештине, већ и да се приближим напредним технологијама и методама, које ће обликовати будућност медицине. Искуство из болнице “Света Марина” у Варни остаје као важно поглавље у мом професионалном образовању, које ћу сигурно користити као основу за даљи напредак у медицинској каријери.